1-7 MART YEŞİLAY HAFTASI

YEŞİLAY HAFTASI BASIN BİLDİRİSİ

 

Her yıl, yurt genelinde Mart ayının ilk haftası “Yeşilay Haftası” olarak kutlanmakta olup; sigaranın, alkolün ve uyuşturucu maddelerin bireylere, aileye ve topluma verdiği zararlar vurgulanmaktadır.
Ülkemizde önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin mevcut zararlarını toplumumuza göstermenin yanında; bu alışkanlıkları bırakmanın ve bu alışkanlıklardan kaçınmanın yollarını da göstermek önem taşımaktadır.

 

Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığı’nın başarılı çalışmaları ve kampanyalarına Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak destek vermekte ve ilimizde konuyla ilgili ciddi çalışmalar yürütmekteyiz.

 

Sigara ile mücadele çalışmaları çerçevesinde; İlimizde kurulan Tütün Kontrol Kurulu ile tütün ürünleri satanlar dahil bütün ticari kuruluşların ve kamu kurumlarının denetimi yapılmaktadır Kapalı mekanlarda uygulanan “Dumansız Hava Sahası” uygulaması ile ilimiz genelinde  156.948 iş yeri sigara açısından denetlenmiş ve sigara içildiği tespit edilen 334 işyerine ve 612 şahısa cezai yaptırımlar uygulanmıştır. Böylelikle sigara kullanım oranı azaltılarak kapalı alanların hava kalitesinde ciddi bir iyileşme sağlanmıştır. Bu uygulamalar halkımızın da büyük desteğini kazanmıştır.
Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğü Ketem bünyesinde  “Sigara Bırakma Polikliniği” kurulmuş ve sigarayı bırakmak isteyen 9518 vatandaşımız polikliniğimize başvurarak program dahilinde hizmet sunumu almıştır, vatandaşların sigara bırakmasına yardımcı olunması amacıyla ilaç verilen kişilerin ilaçları Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından ücretsiz olarak verilmesine  devam edilmektedir.

 

Alkollü araç kullanımı sebebiyle belgeleri alıkonulan sürücülere, belgelerini yeniden alabilmeleri için alkolün zararları ve alkollü araç kullanmanın insan üzerindeki olumsuz etkilerini anlatan “Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimleri” (SÜDGE) verilmektedir. 2012 yılından itibaren 212 kişiye bu eğitim verilmiştir.

 

Toplumumuzda sağlık kalitesinin yükseltilmesi ve sigara, alkol, uyuşturucu maddelerden uzak sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğünce  yürütülen çalışmalarımız, okullar ve halkevine eğitimlerimiz, tıbbi müdahale ve desteğimiz bütün hızıyla devam etmektedir.

 

Yeşilay Haftası vesilesiyle bütün Kırıkkale halkına kötü alışkanlıklardan uzak, sağlıklı,  mutlu ve bol hareketli bir yaşam diliyoruz.

 

Dr.Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

Halk Sağlığı Müdürü

DSC00103 DSC00104 DSC00108 DSC00110 DSC00123 DSC00129