1-7 NİSAN KANSER HAFTASI MOBİL KANSER TARAMA ARACI TESLİM TÖRENİ

Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanısıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır ki bu amaçla oluşturulan “Ulusal Kanser Haftası” her yıl 1-7 nisan arasında, Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

2013 yılında gerçekleştirilen Dünya Sağlık Toplantısı’nda “Dünya Kanser Bildirge” si yayınlanmış ve bu bildirgede global kanser yüküne değinilerek kanser kontrolünün önemi vurgulanmıştır. Bu bildirgeye göre ana hedef “Kansere bağlı erken ölümlerin engellenmesi ve erken teşhisin önemi ile beraber kanser tanısı alanlarda yaşam oranlarının ve yaşam kalitesinin artırılması” olarak belirlenmiştir

Kanserde erken tanı programlarının amacı toplumun bilgisini ve erken tanı olanakları hakkındaki farkındalığı arttırmaktır. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bu amaç doğrultusunda bütün gayretlerimizle çalışmaya devam etmekteyiz ve bu gayretlerimizi bir adım daha ileriye taşıyabilmek, yapılan bu taramaları daha da yaygınlaştırarak, insanların ayağına kadar gidebilmek, il genelinde tüm ilçe, belde, köy ve mahallelere ulaşabilmek ve kanserden korunma bilincini daha iyi şekilde aşılayabilmek için mobil kanser tarama aracını Sn. Valimiz Ali KOLAT ın himayesinde, Gazeteciler Birliği Platformunun katkılarıyla ‘’ÇOCUKLAR ANNESİZ KALMASIN’’ kampanyasıyla ve de hayırseverlerin katkılarıyla vatandaşımıza hizmete sunmaktan gurur duyuyoruz.

Mobil kanser tarama aracı vatandaşımız için gittiği yerlerde hem meme, hem rahim ağzı, hem de kolon kanseri için taramaları yaparak yerinde hizmet sağlayacak ve kanser şüphesi olan kişileri maddi ve manevi olarak büyük bir külfetten kurtaracaktır. Bu pahabiçilmez hizmette emeği geçen başta Sn. Valimiz Ali KOLAT’a olmak üzere, Gazeteciler Birliği Platformuna; hayırseverlere ve bu işte emeği geçen herkese teşekkür ederim. Kırıkkalemize hayırlara vesile olmasını dilerim.