1 Aralık Dünya AİDS günü

 

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) Nedir?

HIV virüsü bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayı_atan bir virüstür. HIV nedeniyle kişi enfeksiyon ve hastalıklarla savaşma yeteneğini kaybeder.

HIV Pozitiflik Nedir ?

HIV+ (pozitif); kanında HIV virüsü bulunan kişilere denmektedir.

AIDS Nedir?

AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. HIV enfeksiyonunun bağışıklık sistemini yetersiz hale getirdiği ve hastalık belirtilerinin başladığı durumdur.

HIV’İN BULAŞMA YOLLARI NELERDİR?

1.Korunmasız Cinsel Yolla Bulaşma: HIV enfeksiyonunun en sık bulaşma şeklidir. Hasta kişi ile yapılan korunmasız (kondom, prezervatif, kılıf, kaput kullanılmadan) her türlü cinsel temasla (oral, vajinal, anal) virüs bulaşabilmektedir.

  1. Kan ve Kan Ürünleriyle Bulaşma: Kanda virüsün yoğun miktarda bulunması nedeni ile virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kullanılan kan ürünleriyle hastalık bulaşabilmektedir. Ortak kullanılan enjektör, dezenfekte edilmemiş cerrahi malzemeler, kesici ve delici aletlerin kullanımı ile bulaşabilmektedir.
  2. Anneden Bebeğe Bulaşma: HIV enfeksiyonu gebelik süresince, doğum sırasında, vücut sıvıları ve emzirme sırasında süt ile bebeğe geçebilmektedir.

HIV/AIDS HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur.

  • Güvensiz ve korunmasız cinsel temasta bulunulmamalıdır. Cinsel yolla bulaşmaya karşı en

güvenli ve basit korunma yolu prezervatif (kondom) kullanımıdır.

  • Cilde hasar verecek herhangi bir kesici delici alet ya da iğne ile uygulama (dövme, piercing vb.) yapılacak ise sterilizasyon kurallarına uyulmalıdır.
  • T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış tıbbi hizmet ya da diş sağlığı hizmeti veren kuruluşlardan sağlık hizmeti alınmalıdır.
  • Kan ve kan ürünlerinin kontrolü açısından zorunlu testlerin yapıldığından emin olunmalıdır. Ülkemizde 1987 yılından beri her kan ve kan ürününe gerekli testler yapıldıktan sonra hastaya verilmektedir.
  • HIV pozitif kadın gebe kalmışsa olası riskler kendisine anlatılmalı, gebeliğin devam etmesi durumunda bebeğin korunması için ilaç tedavisine başlanmalıdır.

HIV’İN BULAŞMADIĞI DURUMLAR NELERDİR?

*Dokunmak, tokalaşmak ve sarılmakla.

*Aynı havuzu, banyoyu, tuvalet, saunayı ve duşu paylaşmakla.

*Gözyaşı, ter ve tükürükle.

*Giysilerin ortak kullanılmasıyla.

*Aynı yerde oturmak ve aynı havayı solumakla

*Tabak, çatal, kaşık, bıçak ve bardak paylaşmakla.

*Telefon kulaklığı ve kapı tokmağıyla,

*Sinek, sivrisinek, böcek sokması ve hayvan ısırmasıyla

H I V b u l a ş m a m a k t a d ı r.

 

HIV/AIDS Hastalığının Tanı Yöntemleri Nelerdir?

HIV/AIDS hastalığının tanısı laboratuvar testleri ile konur.

HIV/AIDS Hastalığının Tedavisi: 

Aşı ve koruyucu bir tedavisi yoktur.

İlaçlar, hastalığın kesin tedavisini sağlamasa da vücuttaki virüsün çoğalmasını kontrol altında tutarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı mücadelenin tekrar kazanılmasını sağlar.

Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar birimi olarak 01.12.2016 Dünya AİDS günü ile ilgili Kırıkkkale Üniversitesinde stand açılarak öğrencilere konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. 

HIV açısından risk altında hissediyorsanız test yaptırmak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. 

Dr.Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

Halk Sağlığı Müdürü