12. Avrupa Aşı Haftası Hakkında Basın Bildirisi

 

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge, 2005 yılında, aşılamanın desteklenmesi için “Avrupa Aşı Haftası” yapılmasına karar verilmiştir. Böylece ilk “Avrupa Aşı Haftası” Ekim 2005 tarihinde yapılmıştır. “Avrupa Aşı Haftası” etkinliğine ülkemizde katılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Komitesi tarafından 24-30 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verilen. 12. “Avrupa Aşı Haftası’nda ana tema siyasi, mesleki ve kişisel düzeylerde bağışıklamaya olan taahhüt ün yenilenmesine olan ihtiyacın öne çıkarılması olarak belirlenmiştir.

Her çocuğun hayata sağlıklı bir başlangıç yapmayı hak ettiği kabul edilerek bağışıklamanın önemi konusunda farkındalık oluşturmak ve hayatın her aşamasında aşılamanın önemi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için bağışıklama çalışmalarının güçlendirilmesi ve her yaştan insanın korunmasının sağlanması hedeflenmektedir.

24-30 Nisan 2017 tarihlerinde, gerçekleştirilecek olan 12. Avrupa Aşı Haftası etkinliklerinin amaçları;

·        Eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların tespit edilerek aşılarının tamamlanması,

·        Okul aşısı uygulamalarının titizlikle devam etmesi, aşısı herhangi bir sebeple yapılamayan çocukların aşılarının tamamlanması,

·        Ülkemizde bulunan düzensiz göçmenlerin 5 yaş altı nüfusunun aşılarının kayıt altına alınması, aşısız ve eksik aşılı olanların aşılarının tamamlanması,

·        Göçmenlere yönelik okul çağındaki çocukların (1. ve 8. Sınıf) aşılama çalışmalarının yapılması,

·        Göçmenlere yönelik gebe tetanozu ve risk grubu aşılarının yapılması,

·        Aşı ile önlenebilir hastalıklar açısından risk grupları ve bu gruplara yönelik aşılama çalışmalarının yapılması,

·        Sağlık çalışanlarının bulaşıcı hastalıklar ile karşılaşma risklerinin yüksek olması nedeniyle gerek kendilerinin hastalıklardan korunması, gerekse hizmet sundukları hastalara ve ailelerine hastalığı bulaştırma risklerinin ortadan kaldırılması amacıyla aşılanmaları özellikle önemlidir.

Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından danışmanlık hizmeti verilmektedir. Aşılama hizmetleri Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Aşı haftası boyunca eksik aşılı çocukların aşıları tüm Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılacaktır.

Önemle Duyurulur.

Ülkemizde halen uygulanan çocukluk dönemi aşı takvimi aşağıdadır:

“Aşılama ile sağlıklı b ir geleceğe doğru çocuklarımızla birlikte sağlıklı adımlar atalım.”

 

 

Dr. Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

                                                                                               Halk Sağlığı Müdürü