14 Kasım Dünya Diyabet Günü Mesajı

Diyabet (Şeker Hastalığı), pankreasın yeterli insulin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik ve insülin üreten hücrelerin azalması ile devam eden bir hastalıktır. Sağlıklı bireylerde yenilen besinlerin parçalanması sonucu kana geçen glukoz pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla hücrelerin içine taşınır. Şayet insülin hormonu vücudumuzda olmazsa ya da etkisi bozulmuş ise şeker hücrenin içine taşınamayacağı için, glukoz kanda artarak şeker hastalığı dediğimiz kan şekeri yükselmesi (Hiperglisemi) gelişmiş olur. Bu kan şekeri yüksekliği sürekli olarak devam edecek olursa organlarımızda (sinir, göz, kalp, böbrek vs) zaman içerisinde ciddi bozukluklara neden olur.

Diyabet küresel bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütünün tahminlerine göre 2015 yılı itibariyle dünyada 415 milyon yetişkin diyabet hastası bulunmaktadır. Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı çocuk ve gençlerde de diyabet görülme sıklığını arttırmaktadır.

Diyabetin Hangi Tipleri Vardır?

 • Tip 1 Diyabet (İnsüline bağımlı diyabet)
 • Tip 2 Diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet)
 • Spesifik nedenlere bağlı diyabet
 • Gebelik diyabeti
  Diyabetli hastaların çoğunluğunu tip 1 ve tip 2 diyabetli hastalar oluşturmaktadır.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir? 

 • Çok su içme,
 • Sık sık idrara çıkma,
 • Çok yeme,
 • Kilo kaybı,
 • Görme bulanıklığı,
 • Aşırı kaşıntı,
 • Tekrarlayan enfeksiyon,
 • Mantar enfeksiyonu

Diyabet Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Tedavide tıbbi beslenme tedavisi ile birlikte ağızdan alınan haplar ve/veya insülin kullanılmaktadır. Tip 1 Diyabette beslenme, insülin tedavisi ile beraber uzmanlar tarafından planlanmalı ve kişiye özel olmalıdır.

Tip 2 Diyabette sağlıklı ve doğru beslenmek için 3 ana öğün, 3 ara öğün yemek gerekir. Her öğünde mümkünse sebze ve/veya salata yer almalıdır. Aşırı yağlı ve hazır besinlerden uzak durulmalı, haşlama ve ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

Kan şekerinin düzenlenmesinde beslenme kadar egzersiz de önemlidir. Düzenli yapılan egzersiz; Kan şekerini düzenler, insülin direncini azaltır, şişmanlığı önler, iyi kolesterolü artırır, kötü kolesterolü düşürür, kalp hastalığı riskini azaltır, strese karşı dayanıklılığı artırır.

Diyabet konusunda toplumda farkındalığın arttırılması ve konunun öneminin vurgulanması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun öncülüğünde 14 Kasım “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanmaktadır. Her yıl çeşitli tema ve etkinlikler ile kutlanmakta olan “14 Kasım Dünya Diyabet Günü”nün bu yılki teması, Uluslararası Diyabet Federasyonu (International Diabetes Federation) tarafından “Gözler Diyabetin Üzerinde” olarak belirlenerek diyabet tanı ve komplikasyonlarına dikkat çekmek amaçlanmıştır.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında, Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce 14 Kasım 2016 tarihinde Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Sağlıklı Yaşam Aracı kurularak 09.00-16.00 saatleri arasında el broşürü dağıtılıp, halkımıza diyabet bilgilendirmesi, tansiyon ve kan şekeri ölçümleri yapılması planlanmıştır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

                                                                                                          Dr. Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

                                                                                         Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürü