2015 YILI HAC ADAYLARI AŞILAMA VE EĞİTİM BİLGİLERİ

Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı 12 kişilik ekibiyle 16.06.2015 tarihinde saat 11:00 de Merkez Nur camiinde 2105 yılında hacca gidecek olan vatandaşlarımızın aşılama ve sağlıkla ilgili eğitim çalışmaları yapılmıştır.

Aşılama programında Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürü Dr.Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ ve ekibi tarafından hacı adaylarına kişisel hijyen kuralları ellerin yemekten önce ve sonra yıkanması temiz gıda tüketiminin yanında temiz ve bol suyun tüketiminin önemi konusunda ayrıntılı olarak bilgilendirme yapılmıştır. Suudi Arabistan’da görülen sonucu ölümle sonuçlana bilen, henüz tedavisi bulunmayan Ortadoğu Solunum Yetmezliği sendromu (Mers-Cov) hastalığının bulaşma ve korunma yöntemleri hakkında bilgiler hacı adaylarımızca detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Kronik hastalıklar (Akciğer,Karaciğer,Böbrek,Diyabet,Tansiyon ve Kalp damar hastalıkları) hakkında hac zamanında nelere dikkat etmeleri gerektiği ilaçlarını nasıl kullanacakları hakkında bilgiler verildi. Sıcak havalarda dikkat edilmesi ve hastalıklarına göre ne tedbirler alınması gerektiği anlatıldı. Hacı adaylarımızın diğer konularda akıllarına takılan sağlıkla ilgili soruları tek tek detaylı olarak cevaplandırılmıştır.

Seminer sonrası Aşılama programına geçilmiştir. Aşılama çalışmaları kapsamında 298 hacı adayı ve müftülük görevli personeli 22 kişi olmak üzere toplam 320 hacı adayının aşısı yapılmıştır