24-30 Nisan 11. Avrupa Aşı Haftası

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi, 2005 yılında, aşılamanın desteklenmesi için “Avrupa Aşı Haftası” yapılmasına karar verilmiştir. Böylece ilk “Avrupa Aşı Haftası” Ekim 2005 tarihinde yapılmıştır. “Avrupa Aşı Haftası” etkinliğine ülkemizde katılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Komitesi tarafından 24-30 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verilen “11.Avrupa Aşı Haftası”nda ana tema; siyasi, mesleki ve kişisel düzeylerde bağışıklaşmaya olan taahhüdün yenilenmesine olan ihtiyacın öne çıkarılması olarak belirlenmiştir.

24-30 Nisan 2016 tarihlerinde, gerçekleştirilecek olan 11. Avrupa Aşı Haftası etkinlikleriyle;

·         Aşılama konusunda sağlık personelinin duyarlılığının ve toplumun farkındalığının artırılması

·         Öncelikle Kızamık ve Polio eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların aşılarının tamamlanması

·         Gelinen başarılı düzeyin devam ettirilmesi ve erişkinlerde de aşılanma talebinin artırılması hedeflenmektedir.

Bu amaçla; Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ve Toplum Sağlığı Merkezlerimiz tarafından danışmanlık hizmeti verilmekte, aşılama hizmetleri de Aile Sağlığı Merkezlerimizde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

“Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı” olduğunu unutmamak dileğiyle, Aşı Haftası boyunca bütün vatandaşlarımızın eksik aşılı çocuklarımızın aşılarını tüm Aile Sağlığı Merkezlerimizde yaptırabileceklerini özellikle belirtmek isterim.

                                                                                                  Dr. Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

                                                                                                        Halk Sağlığı Müdürü