31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ

“DUMANSIZ HAVA SAHASI” UYGULAMASI BAŞARI İLE DEVAM ETMEKTEDİR”

          19 Temmuz 2009’da yürürlüğe giren; tüm kapalı kamusal alanlarda sigarayı yasaklayan tam kapsamlı sigara yasası yedi yılı başarıyla geride bırakmıştır. Yasanın ilimiz ve ülkemiz adına sağlık ve ekonomik olarak çok olumlu sonuçlar doğurmuştur. İlimizde 4207 sayılı Tütün Yasasının yürürlüğe girip uygulanmasından bu yana büyük yol kat edilmiş, başarılı sonuçlar alınmıştır.

          4207 Sayılı Tütün Yasası Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de çok büyük bir başarı göstermiş ve önemli bir işlev kazanmıştır. Sigara ve diğer tütün ürünleri bağlamında toplumu adeta dönüştürerek sigara içimine daha geniş kapsamda yasakların getirilmesine ortam hazırlamıştır.

Bu mücadelede Türkiye öncü olmuştur. Türkiye’nin sigara yasasını bu kadar kapsamlı uygulamasının ardından bu başarısı birçok dünya ülkesi için de örnek olmuştur.

Dünyada 6 milyondan fazla insan tütünle bağlantılı kalp krizi, felç, kanser, akciğer rahatsızlıkları ve diğer hastalıklardan ölmektedir. Küresel tütün salgını dörtte birinden daha fazlası çocuk olan her yıl yaklaşık 600.000’den fazla kişi sigara dumanının pasif etkilerinden dolayı ölmektedir.  İçinde 50’den fazla kanser yapıcı, 4.000’den fazla kimyasal madde bulunan sigara ile sistematik bir mücadele verilememesi halinde ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde 2030 yılına kadar tütün kullanımı küresel salgınından ölüm, yıllık 8 milyona çıkacaktır. Dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’de ise 110.000 insan sigaradan hayatını kaybetmektedir. Eğer önlem alınmazsa 2030’a kadar bu sayının 240.000 kişi olacağı tahmin edilmektedir.

İLİMİZDE 4207 SAYILI TÜTÜN YASASI KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMA ve FAALİYETLER:

Çalışmalarımız :  “İL TÜTÜN KONTROL ve DİĞER BAĞIMLILIK YAPICI MADDELERLE MÜCADELE BİRİMİ” olarak yürütülmeye devam edilmektedir.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı(Zabıta Müdürlüğü) ve Milli Eğitim Müdürlüğünden oluşan İl Tütün Kontrol Denetim Ekiplerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen eşzamanlı sigara denetimleri büyük bir hızla devam etmektedir.  Dumansız Hava Sahaları günden güne genişletilmektedir.

Denetimlerimiz kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanması amacıyla hızla devam etmekte olup, vatandaşlarımız 4207 Sayılı kanun ihlali ile karşılaştığında ihbar ve şikâyetlerini 7 gün 24 saat boyunca 155 Polis,156 Jandarma, 153 Zabıta184 Sağlık Bakanlığı Şikâyet Hattı (ALO SABİM) ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ‘’DUMANSIZ HAVA SAHASI İRTİBAT 222 07 08  -233 88 89 nolu telefonlarına iletebilirler.171 Sigara Bırakma Hattı’dan randevu alma işlemleri de devam etmektedir.

            Ayrıca Bakanlığımız tarafından gönderilen Sigara Bırakma İlaçları Kırıkkale Halk Müdürlüğü KETEM bünyesinde ( Sigara Bırakma Polikliniği) kurulmuş ve sigarayı bırakmak isteyen 11.038 vatandaşımız, polikliniğimize baş vurarak program dahilinde hizmet sunumu almıştır. Vatandaşların sigara bırakmasına yardımcı olunması amacıyla ilaç verilen kişilerin ilaçları Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından ücret olarak verilmesine devam edilmektedir. Vatandaşlara ücretsiz olarak kontroller sonrasında dağıtılmaya başlamıştır.

 

TÜTÜN BİRİMİMİZİN KURULUŞUNDAN İTİBAREN TOPLAM DENETİM VERİLERİ

 Kamu Hizmet Binalarına; 6.263, Özel İşyerlerine; 157.166 ve Toplu Taşıma Araçlarına; 5247 olmak üzere Toplam; 168.676 denetim yapılmıştır.

İL GENELİNDE 4207 SAYILI KANUNA GÖRE TOPLAM KESİLEN CEZALAR

Şahıslara: 639,    İşyerlerine; 355 olmak üzere Toplam 994 adet ceza kesilmiştir.

KESİLEN CEZA MİKTARLARI:          

2009 – 2016 (İlk 4 ay) yılları arası 639 şahısa 53.657.00 TL 355  işyerine 680.223.00 TL

olmak üzere TOPLAM : 733.860 TL  . para cezası kesilmiştir.

Ayrıca bu dönemde 15 İşletmeye Kapatma cezası verilmiştir.

 

 SİGARA BIRAKMA; Kanser Tarama Merkezi (KETEM) bünyesinde faaliyet gösteren polikliniğimiz ile Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi bünyesinde faaliyet gösteren poliklinikle birlikte SİGARAYI BIRAKAN SAYISI:  TOPLAM: 2.821 Kişidir.

Tüm vatandaşlarımızın  ” Dumansız Bir Hava Sahasında ” yaşaması temennisiyle, tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmaya davet eder, sağlıklı nesillerimizin geleceği için,  bu mücadele de gösterdiğimiz başarılı çalışmalarda katkısı bulunan ve bizlere gönülden destek veren herkese teşekkür ederken;

Sigarasız bir yaşam,   temiz bir hava sahası ve sağlıklı bir gelecek temennisiyle,  sağlık camiasına ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı günler dilerim.30 /05 / 2016

                                                                                                        Dr. Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

                                                                                                                   İl Halk Sağlığı Müdürü