31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ

                        7. YILA BASAN “”DUMANSIZ HAVA SAHASI” UYGULAMASI

                                        BAŞARI İLE DEVAM ETMEKTEDİR.

 “KAPALI ALANLARDATÜTÜN DENETİMLERİ HIZLA DEVAM ETMEKTEDİR.”

19 Temmuz 2009’da yürürlüğe giren; tüm kapalı kamusal alanlarda sigarayı yasaklayan tam kapsamlı sigara yasası yedi yılı başarıyla geride bırakmıştır. Yasanın ilimiz ve ülkemiz adına sağlık ve ekonomik olarak çok olumlu sonuçlar doğurmuştur.

İlimizde 4207 sayılı Tütün Yasasının yürürlüğe girip uygulanmasından bu yana büyük yol kat edilmiş, başarılı sonuçlar alınmıştır.

4207 SayılıKanunTürkiye’de  olduğu gibi ilimizde de çok büyük bir başarı göstermiş ve önemli bir işlev kazanmıştır. Sigara ve diğer tütün ürünleri bağlamında toplumu adeta dönüştürerek sigara içimine daha geniş kapsamda yasakların getirilmesine ortam hazırlamıştır.

Yasa her kurum ve kuruluşa, sektöre sorumluluklar yüklemekle birlikte, temel insan haklarından olan temiz hava soluma hakkından yola çıkarak hazırlanmış olan bu Kanunun en büyük destekçisi ve sorumlusu sağlıklı bir ortamda çalışma ve yaşama hakkına sahip olan vatandaşlarımız olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Bu mücadelede Türkiye öncü olmuştur.Türkiye’nin sigara yasasını bu kadar kapsamlı uygulamasının ardından bu başarısı birçok dünya ülkesi için de örnek olmuştur.

 

Evlerde yasak olmamasına rağmen %30 civarı evde sigara içmemeye başlamıştır. % 30’luk kesimde sadece balkonda içmeye devam etmektedirler.Ayrıca Hastanelerimizde alınan bilgilere göre sigaraya bağlı hastalıkların %35 oranında azalmalar olmuştur. Dolayısıyla ilimizde son 15 yılın en düşük sigara tüketimi gerçekleşmiştir.

Sigara yasağının kapsamını genişleten yasanın kabulünün yedinciyılında geriye doğru bir değerlendirme yapıldığında; yer yer ihlaller gözlense de çok hızlı bir ilerleme kaydedilmiştir Hem bırakanların sayısı arttı hem de sigara içenler eskisine göre çok daha az sigara içmeye başlamışlardır. Önümüzde yıllarda bu başarı daha da büyüyecektir.

 

Tütün kullanımı en önemli önlenebilir ölüm nedenleri arasında yer almakta olup, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorundur.

Dünyada 6 milyondan fazla insan tütünle bağlantılı kalp krizi, felç, kanser, akciğer rahatsızlıkları ve diğer hastalıklardan ölmektedir. Küresel tütün salgını dörtte birinden daha fazlası çocuk olan her yıl yaklaşık 600.000’den fazla kişi sigara dumanının pasif etkilerinden dolayı ölmektedir. Sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın; ölümlere, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu, yüksek düzeyde bağımlılık yapan tütün ürünlerinin farmakolojik olarak aktif, zehirli ve kanserojen olduğu bilimsel bir gerçektir. Dolayısıyla, İçinde 50’den fazla kanser yapıcı, 4.000’den fazla kimyasal madde bulunan sigara ile sistematik bir mücadele verilememesi halinde ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde 2030 yılına kadar tütün kullanımı küresel salgınından ölüm, yıllık 8 milyona çıkacaktır. 20.Yüzyılda 100 milyon kişi tütün kullanımından ölmüştür. Dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’de ise 110.000 insan sigaradan hayatını kaybetmektedir. Eğer önlem alınmazsa 2030’a kadar bu sayının 240.000 kişi olacağı tahmin edilmektedir.

Sigara kullanımı toplum sağlığına verdiği zararlar yanında ülke bütçesine de zararlar vermektedir.

 

 

Birinci amacımız Sigaranın zararları ve insan vücuduna etkileri ayrıntılı olarak okul çağındaki çocuk ve ergenlerin sigaraya hiç başlamamalarını sağlamaktır.

Bu yıl itibarıyla ;

Tütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilincinin artırılması Sigara Bırakma Polikliniğimizde kullanılmak üzere Karbon monoksit Ölçüm Cihazı ile bir hafta boyunca vatandaşlara ücretsiz Karbon monoksit Ölçümü ve sigara kullanan vatandaşlara fagestrom bağımlılık testi uygulanacaktır.

İlimizde 4207 sayılı Tütün Yasası Çalışma ve Faaliyetler:

“İL TÜTÜN KONTROL veDİĞER BAĞIMLILIK YAPICI MADDELERLE MÜCADELE BİRİMİ” olarak yürütülmeye devam edilmektedir.

 

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı(Zabıta Müdürlüğü) ve Milli Eğitim Müdürlüğünden oluşan İl Tütün Kontrol Denetim Ekiplerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen eşzamanlı sigara denetimleri büyük bir hızla devam etmektedir.  Dumansız Hava Sahaları günden güne genişletilmektedir.

 

İlimiz genelinde yapılan rutin denetim ve kontrollerimiz haricindeDUMANSIZ HAVA SAHASI İRTİBAT MERKEZİolarakSabimden  ve Vatandaşlarımızdan gelen Tütün Yasağı ile ilgili bütün şikayetler, yerinde değerlendirmek üzere gelen denetim ekiplerimiz yönlendirilerek zamanında değerlendirilip, şikayet mahalline gidilerek, gerekenler yapılmaktır.

 

Denetimlerimiz kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanması amacıyla hızla devam etmekte olup, vatandaşlarımız 4207 Sayılı kanun ihlali ile karşılaştığında ihbar ve şikayetlerini 7 gün 24 saat boyunca 155 Polis,156 Jandarma, 153 Zabıta184 Sağlık Bakanlığı Şikayet Hattı (ALO SABİM) ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ‘’DUMANSIZ HAVA SAHASI İRTİBAT     222 07 08  -233 88 89nolu telefonlarına iletebilirler.171 Sigara Bırakma Hattı’dan randevu alma işlemleri de devam etmektedir.

TÜTÜN BİRİMİMİZİN  KURULUŞUNDAN İTİBAREN TOPLAM DENETİM VERİLERİ

          Kamu Hizmet Binalarına ; 5128, Özel İşyerlerine ; 124504 ve Toplu Taşıma Araçlarına; 4758 olmak üzere Toplam ; 134390 denetim yapılmıştır.

 

İL GENELİNDE   4207 SAYILI KANUNA GÖRE    TOPLAM KESİLEN CEZALAR

Şahıslara : 573,    İşyerlerine ; 306 olmak üzere Toplam  879  adet ceza kesilmiştir.

 

KESİLEN CEZA MİKTARLARI:           2009 – 2015 (İlk 3 ay) yılları arası 306  işyerine 547.223.00 TL573 şahısa 47.748.00 tl.  olmak üzere toplamda 594.971.00 TL. para cezası kesilmiştir.

Ayrıca bu dönemde 14 İşletmeye Kapatma cezası verilmiştir.

 

              SİGARA BIRAKMA ; Kanser Tarama Merkezi (KETEM) bünyesinde faaliyet gösteren poliklinikte;  1198 kişi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi bünyesinde faaliyet gösteren poliklinikte;  101 kişi olmak üzere TOPLAM ; 1299 Kişi Sigarayı bırakmışlardır.

 

            Ayrıca Mart 2015 tarihinden itibaren Bakanlığımız tarafından gönderilen Sigara Bırakma İlaçları vatandaşlara ücretsiz olarak kontroller sonrasında dağıtılmaya başlamıştır.

Tüm vatandaşlarımızın  ” Dumansız Bir Hava Sahasında ” yaşaması temennisiyle, tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmaya davet eder, sağlıklı nesillerimizin geleceği için,  bu mücadele de  gösterdiğimiz başarılı çalışmalarda  katkısı bulunan ve bizlere gönülden destek veren herkese teşekkür ederken;

Sigarasız bir yaşam,   temiz  bir hava sahası ve sağlıklı bir gelecek temennisiyle,  sağlık camiasına ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı günler dilerim.28 /05 / 2015

 

Dr.Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

       İl Halk Sağlığı Müdürü