8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

“8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ”

 

Kuşkusuz kadın konusu, sadece özel bir günde tartışılmakla sonuçlandırılabilecek bir konu değildir. Kadınlar, sadece nüfusumuzun yarısı olması itibarıyla değil, anne olarak da son derece önemli bir konumda bulunmaktadır. 

                Kadının toplumumuzdaki yeri çok önemlidir. Toplumsal hayat, kadın ve erkekle birlikte biçimlendirilir. Ama kadının önemi daha farklıdır. Sağlam bir annelik sağlam bir toplum demektir. Kadına değer veren toplumlarda daha sağlıklı bir nesil yetişecektir.

                Üzülerek belirtelim ki dünyamızda çok yönlü insan hakları ihlalleri yaşanmakla birlikte bu ihlallerin en yoğun bir şekilde muhatapları arasında kadınlar başı çekmektedir. Dünyada her üç  kadından biri şiddete maruz kalmaktadır.  Kadınlarımızın şiddet, cinsel taciz ve cinsel sömürünün hedefi olmaktan kurtarılması gerekmektedir. Bu konuda kız çocuklarımız daha çok korunmaya muhtaç durumda gözükmektedir.

                Cinsel taciz ya da aile içi şiddet konusunda kadınlar çok daha zayıf ve korumasız bir durumdadır. Kadın ve erkek arasında adalet, barış, karşılıklı sevgi, saygı, empati ve sinerjiyi, ailenin önemini bu vesileyle bir kere daha vurgulamak istiyoruz. 

Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak kadınlar konusunda yapılacak olan tüm faaliyetlerde etkin bir şekilde katkı sağlamak hedeflerimiz arasındadır. Bu konuda sağlık personeline yönelik “Kadın Hakları ve Kadına Şiddet” konusunda eğitim faaliyetleri düzenlenmiştir. Ayrıca tüm toplum sağlığı merkezlerinde halkımıza yönelik eğitimler verilmektedir. Yine halkımızın bilinçlenmesine yönelik broşürler dağıtmak üzere ilimiz Podium AVM’de stand açılacaktır.

                Ayrıca müdürlüğümüz bünyesinde kurmuş olduğumuz “Sağlıklı Yaşam Merkezi”nde kadınlarımızın sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Aile içerisinde problem yaşayan kadınlarımıza görevli doktor, diyetisyen, sosyal çalışmacı ve psikolog arkadaşlarımız yardımcı olmaktadırlar.

Bu vesileyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, sağlık, mutluluk, esenlik, barış içinde bir gelecek diliyorum.   

     

 

 

                                                                                                                             Dr. Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

                                                                                                                                    İl Halk Sağlığı Müdürü