9 Şubat Sigara Bırakma Günü

Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Yeni yayımlanan dünya kanser istatistiklerine göre; ölüm nedenleri arasında kanser ilk sırada yer almaktadır. Dünya’da toplam 14,1 milyon yeni kanser vakası gelişmiş ve 8,2 milyon kansere bağlı ölüm olmuştur (1). Kanserde benzer seyir devam ettiği takdirde 2030 yılına gelindiğinde yıllık 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması beklenmektedir.

Ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra en sık görülen ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemidir. Türkiye’de 2014 yılı verilerine göre toplam 163 bin 500 kişiye yeni kanser teşhisi konulmuştur.

Kanser yüzde 85-90 oranında çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Sigara kullanımı başta akciğer kanseri olmak üzere çok sayıda kanser türüyle ( gırtlak, meme, rahim ağzı, idrar torbası, pankreas, karaciğer, böbrek kanseri vb) ilişkilidir. Bu nedenle sigara ve alkol kullanmayarak, sağlıklı beslenme ve egzersiz yaparak, gereksiz ilaç kullanımından kaçınarak, yaşınıza uygun kanser tarama programına katılarak büyük ölçüde kanserden korunabilirsiniz.