Bebek Dostu Aile Hekimlerimiz

Bütün bebekler ve çocuklar,  sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise,  bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak, Bakanlığımızca 1991 yılından beri  “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir.

Program kapsamında; güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını ve anneleri anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan sağlık kuruluşlarımız “Bebek Dostu”  (BD) unvanı almaktadırlar.

“Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi” ile ilgili olarak 16 Mayıs 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan “Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile tüm Aile Hekimleri Birimleri (AHB) için “Bebek Dostu” unvanı sınıflama kriterlerine dâhil edilmiştir.2014 yılı itibari ile ilimiz ALTIN BEBEK DOSTU İL Unvanını almaya hak kazanmış, bu unvan çerçevesinde ilimizde görev yapan tüm Aile Sağlığı Merkezi çalışanları eğitimlerini teorik ve uygulamalı olarak tamamlayarak Bebek Dostu Aile hekimliği Unvanını almaya hak kazanmıştır.

2017 yılı itibarı ile ilimizde açılan yeni aile hekimliği pozisyonlarına ve boş pozisyonlara atanan ve “Bebek Dostu” unvanına sahip olmayan AÇSAP ASM hekimi Dr.Emine Pelin SAYDAM, Etiler ASM Hekimi Uzm.Dr.Nilay KAHRAMAN ve Aşağı Mahmutlar ASM Hekimi Dr.Fatih TOPKARAOĞLU eğitimlerini tamamlamış olup yenilenen yönetmelik gereği “Emzirme Danışmanlığı Eğitiminin pratik kısmı yarım gün Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Anne oteli ve Nisaiye servisinde Müdürlüğümüz eğitimcileri gözetiminde tamamlanmıştır. Eğitimlerini tamamlayan personellere katılım belgesi düzenlenmiştir.İlimizde mevcut tüm Aile Hekimleri Bebek Dostu Ünvanına sahiptir.

Eğitime katılan tüm Aile Hekimlerimize teşekkür ediyor, Görevlerinde başarılar diliyoruz.

 

 

                                                                             Dr.Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

                                                                                   Halk Sağlığı Müdürü