Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri

Kanser hastalığı; öldürücülüğü, bıraktığı sakatlıklar ve tedavideki yüksek maliyeti nedeniyle ülke ekonomisi ve iş gücünde de çok ağır kayıplara sebep olmaktadır. Kanser türlerinden biri olan ve kadınlar arasında erkeklere göre çok sıkla rastlanan meme kanseri günümüzde erken teşhis edildiği takdirde tedavi edilebilen hastalıklar grubuna girmiştir. Ama bütün gelişmelere rağmen kadınlar tarafından çok iyi tanınmadığı için hala en çok korkulan hastalıkların başında gelir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede kadınların bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri Meme kanseri konusunda farkındalığı arttırmak, meme kanserinin erken tanısını sağlamak amacıyla her yıl Ekim Ayında Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri yurt genelinde düzenlenmektedir.

Meme kanseri meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerdir ve meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. En sık meme kanallarından kaynaklanan tipi görülmektedir. Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız zamanla büyüyen bir kitlenin hissedilmesidir. Ancak hastaların çok azında ağrı da belirtilere eşlik edebilir. Daha nadir olarak memede çekintiler, deride kalınlaşma, şişlikler, deride tahriş ve bozulmalar ve meme ucunun hassaslaşması ya da içe dönmesi de dâhil olmak üzere meme ucu belirtileri yer almaktadır. Sanıldığının aksine ağrı ve kanlı akıntı ileri evrelerde ortaya çıkmaktadır. Memede ele gelen kitlelerin çoğu kanser değildir. Memede belirleyeceğiniz kitlenin niteliğinin  ( kanser olup olmadığını) ancak doktorunuz tespit ve takip edecektir.

Meme kanserine erken evrede tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırır. Erken tanı için üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar kendi kendine meme muayenesi, klinik muayene ve tarama mamografisi olarak sayılabilir. Bunları birbirinden ayırmak mümkün değildir.

Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gereklidir. Adet bittikten sonraki 5.-7.günlerde, menopoz sonrası dönemde ise her ayın aynı gününde muayene yapılmalıdır. Ayrıca doktor tarafından yılda bir meme muayenesi yapılması ve 40 yaşından sonra 2 yılda bir mamografi çektirmek meme kanserinden korunmak için gereklidir.

Dengeli ve düzenli beslenmek ve aşırı kilodan korunmak, alkol ve sigara alışkanlığı varsa bırakmak, 30 yaşından önce doğum yapmak, bebeğini emzirmek, stresi kontrol etmek, spor yapmak ve düzenli olarak doktor muayenesinden geçip, gerekli tetkiklerini yaptırmakla da meme kanseri riski azaltılabilir. Ayrıca kendi kendine meme muayenesi yapmak da meme kanserini erken teşhis etmeye yardımcı olur ve hayat kurtarır.

Erken teşhiste ve kanserle mücadelede Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinin  ( KETEM)   çok önemli rolleri vardır.

Kırıkkale Merkez Toplum Sağlığı Merkezine bağlı olarak hizmet vermekte olan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) meme kanseri, serviks ve kolorektal kanserine yönelik eğitim,  muayene hizmetleri, tetkik, smear ve mamografi çekimleri yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın kanser konusunda en yakın ve ücretsiz danışmanı KETEM’dir. Kanser konusunda bilgi almak ve muayene olmak için mutlaka KETEM’e başvurmalıyız.

UNUTMAYALIM     “ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.”

İlimizde de Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi ( KETEM) işbirliği ile Ekim ayı boyunca meme kanserine dikkat çekmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla çeşitli faaliyetler yapılacaktır.

                                                                                             Dr. Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

                                                                                                         Halk Sağlığı Müdürü