Engelliler Destek Programı EDES Basın Açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Engelliler Destek Programı ( EDES ) kapsamında, Müdürlüğümüz Proje Ofisi tarafından hazırlanarak sunulan  “ Kırıkkale Engelli ve Riskli Yenidoğan Profili” adlı proje desteklenmeye değer bulunarak hibe almaya hak kazanmıştır.

Proje kapsamında hedef grup olarak belirlediğimiz ilimizdeki genç kızlara, evli ve çocuk sahibi kadınlara özellikle engelli bebeğe sahip anneler ile hamile kadınlara ulaşılacaktır. Ayrıca proje uygulama süresi boyunca ilimizde gerçekleşen “Engelli ve Riskli Yenidoğan Sayısı” tespit edilerek bu alanda yapılacak bilimsel çalışmalara kaynak oluşturacaktır. Hedef gruba engelliğin nedenleri ve önlenmesine yönelik eğitimler verilecektir. Yapılacak bu eğitimlerde “BİLİNÇLİ ANNELİK İLE SAĞLIKLI NESİLLER” in olabileceğinin vurgusu yapılarak bilgili ve bilinçli bir kadın nüfus yaratılacaktır. Böylece engelli doğumları azaltılmaya çalışılacaktır.

Engelli ve riskli yenidoğan bebeklerin takibinde kurumsal sorumluluk ve görev çerçevesinde hareket edilerek hatalar en aza indirilmeye ve bebeklerde oluşabilecek sekeller önlenmeye çalışılacaktır. Bebek ölümlerini azaltmaya yönelik çalışmalara da büyük bir katkı sağlanacaktır. Proje ile başlatacağımız kamusal bilgilendirme ve bilinçlendirme hareketi ile toplumda engelli duyarlılığı arttırılacaktır.

Proje Koordinatörü: Fatih TEKEL

Proje Ortakları:  – Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü

– Kırıkkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği

EDES Destek Tutarı: 41.946 TL

Müdürlüğümüz aynı zamanda Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Engelliler Destek Programı ( EDES ) kapsamında hazırlamış olduğu  “Örgün Eğitimde Engelli ve Kronik Hasta Haritasının Çıkarılması”projesinin de yerel ortağı olarak kurumun çalışmalarına katkı sağlayacaktır.