Gebe Bilgilendirme Sınıfı Çalışmaları

Dr. Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ’in yoğun katkılarıyla Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğü, Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde Gebe Bilgilendirme Sınıfımız 2014 Ağustos ayında hizmete başlamıştır. İlimizdeki gebelerimize ve talep olması halinde eşlerine gebelikte anne bedeninde oluşan fizyolojik ve psikolojik değişiklikler, gebelikte beslenme, gebelikte sık karşılaşılan rahatsızlıklar ve çözüm önerileri, tehlike belirtileri, acil durumlarda izlenmesi gereken yollar hakkında eğitim yapılmaktadır.

Yine bu kapsamda sağlıklı bir gebelik için; gebelik egzersizleri, doğum eyleminin belirtileri, normal doğumun anne ve bebek açısından faydaları ve önemi. Annelerimizi normal doğuma teşvik etme ve özendirme, kolay bir doğum eylemi için nefes egzersizleri yaptırılmaktadır. Doğum ağrısıyla baş etme yöntemleri ve doğum sancısı korkusuyla anne adaylarımızın sezeryan isteme nedenlerini ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. Sezeryanla doğum gerekçeleri, sezeryanın fizyolojik bir olgu değil, acil durumlarda bir müdahale şekli olduğu sezeryanla doğumun endikasyonları, sezeryan sonrası oluşabilecek komplikasyonlar annelerimize kapsamlı bir şekilde anlatılmaktadır.

Lohusalık dönemi tehlike işaretleri, yeni doğanın bakımı, yeni doğan göbek bakımı, tarama testleri, yeni doğanın aşıları aile hekimliklerindeki takip ve izlemlerin öneminin üzerinde durulmaktadır.

Dünyanın en mucize gıdası olan anne sütünün faydaları, emzirme teknikleri emzirme döneminde karşılaşılan sorunlar, özellikle çalışan anneler için anne sütünü saklama teknikleri, saklanan sütün tekrar bebeğe nasıl verilebileceği, emzirme süreleri,  ek gıdaya başlama anlatılmaktadır. Ayrıca yeni doğan banyosu uygulamalı olarak annelerimize gösterilmektedir.

Doğum sonrası emziren annelerin kullanabilecekleri gebeliği önleyici yöntemler hakkında anne adaylarına kapsamlı bir şekilde işinde uzman personellerimiz tarafında eğitim verilmektedir. Ayrıca gebelerimizin ihtiyacı halinde birimimizde hizmet vermekte olan Diyet uzmanı, Psikolog, Aile danışmanlığı birimlerinden destek alınarak bireysel veya toplu olarak da hizmet sunulmaktadır.  Kurumumuza uzak mahallelerde ikamet eden gebelere de aile hekimlikleriyle iş birliği yapılarak bağlı bulundukları Aile Sağlığı Merkezlerinde eğitim verilmektedir.

Birimimizden eğitim almak isteyen anne adaylarımız kurumumuza hafta içi her gün 08.00 ile 17.00 saatleri arasında müracaat edebilirler.

Dr. Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürü

gebe1 gebe2 gebe3 gebe4 gebe5 gebe6 gebe7 gebe8 gebe9

gebe10 gebe11