Müdürlüğümüzce 1-7 Ekim Emzirme Haftasında Doğum Yapan Annelere Ziyaret

Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla ilimizde doğum yapan annelere ziyaret programı düzenlendi.

Programa Halk Sağlığı Müdürü Dr.Feramiş E.GÜNGÜNEŞ’in eşi Buket GÜNGÜNEŞ ile birlikte Halk Sağlığı Müdürlüğünün çalışanları ve Kadın Doğum Bölümü Anne Oteli ve Emzirme Hemşire Sorumluları katıldı.

GÜNGÜNEŞ tarafından Bebek beslenmesinde ilk 6 ay anne sütü verilmesinin önemi bebeğin beslenme, büyüme, gelişim ve hastalıklardan korunması için ideal içeriğe sahip olmasından kaynaklandığı birçok uluslararası ve ulusal kuruluş emzirmeyi bebek beslenmesinde öncelikle tercih edilmesi gereken beslenme yöntemi olarak belirlendiği belirtildi.

Bebek beslenmesinde ilk 6 ay anne sütü verilmesinin önemi bebeğin beslenme, büyüme, gelişim ve hastalıklardan korunması için ideal içeriğe sahip olmasından kaynaklandığı vurgulandı. Bu sebeplerle de birçok uluslararası ve ulusal kuruluş emzirmeyi bebek beslenmesinde öncelikle tercih edilmesi gereken beslenme yöntemi olarak belirlemesi sebebiyle ilimizde bu çalışmaların önemle uygulandığı vurgulandı.

Konu ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından ülkemizde çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenmesi için diğer çocuk sağlığı programlarına paralel olarak 1991 yılından itibaren “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı”   yürütülmektedir.  Program başlangıcından bu güne 1065 “Bebek Dostu Hastane” sayısına ulaşılmıştır. Ülkemizde gerçekleşen doğumların büyük çoğunluğu ise Bebek Dostu Hastanelerde gerçekleşmektedir.

Gelinen bu noktayı daha da geliştirmek ve emzirme konusunda farkındalık yaratmak için ülkemizde her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında Emzirme Haftası kutlanmaktadır. Söz konusu hafta içinde tüm Türkiye’de konunun öneminin vurgulanması, toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli aktiviteler ve eğitimler planlanıp uygulanmaktadır.

“EMZİRME SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN BİR ANAHTARDIR.”

Program sonrası Hastane de Kadın doğum Poliklinik ve Yatan hasta kısmında (Anne Oteli) kısmında Doğum yapan ve yapacak annelere çiçek ve çeşitli hediye dağıtımı yapıldı.