Sağlık Bakanı

1250086jpg

Prof. Dr. Recep AKDAĞ

1960 yılında Erzurum’da doğan Bakanımız İlk ve Orta öğrenimini Erzurum’da, Lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. 1984 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Bakanımız 1990 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı , 1992 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalında Yardımcı Doçent, 1994 yılında Doçent, 1999 yılında Profesör oldu.

Bir yıl süreyle Londra’da kan hastalıkları üzerine çalıştı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde Başhekim Yardımcılığı, Satınalma Komisyonu Başkanlığı ve Tıp Dergisi Editör Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinde Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak ders verdi. 100’ün üzerinde makalesi ve tebliği yayımlandı. 1996’da İstanbul Tabip Odasından “Yılın Makalesi” ödülünü aldı.

58, 59, 60 ve 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükumetlerinde Sağlık Bakanlığı görevi yapan Bakanımız 65. Hükumet döneminde yeniden Sağlık Bakanlığı görevine getirildi. “Sağlıkta Dönüşüm Programı” nın mimarı olan Bakanımız Türkiye’de Sağlık alanında çığır açtı. İyi derecede İngilizce bilen Bakanımız evli ve 6 çocuk babasıdır.